Medobiotin 5mg 60 tablet Daha Büyük Görüntüle

Medobiotin 5mg 60 tablet

Yeni

Hindistanda üretilen Medobiotin ihraç edilen biotin çeşitleri arasında yer alıp, sahte ve benzerleri bulunmaktadır.

Daha Fazla Detaylar

Bu ürün artık stokta bulunmamaktadır

35,90 TL

Daha Fazla Bilgi

ÜRÜN BİLGİSİ:

Medobiotin® Tablet deri, saç ve tırnak gibi başlangıcını deriden alan oluşumların metabolik,
fonksiyonel ve travmatik hastalıklarının kısa sürede iyileşmelerini sağlayan biyolojik yararlılığı yüksek bir biotin preparatıdır. Klinik ve kimyasal olarak kanıtlanmış biotin eksikliği şu gibi durumlarda gerçekleşebilir:

• Beslenmeden kaynaklanan eksiklik.
• Biotinin gıda maddelerinden emilmesini engelleyen koşullar; çiğ yumurta akının aşırı ve yinelenen tüketimi (avidin ile oluşturulan kompleks), yetersiz emilimi olan kronik sindirim hastalıkları veya üst barsağın rezeksiyonu sonrası.
• Bağlanmamış biotinin diyaliz sırasında kaybı
• Biotin metabolizmasında görev alan enzimlerde genetik kusurlar (biyotidinaz, holokarboksilaz,
sentetaz) olduğu ve bu enzimlerin faaliyetlerinin kısmi veya tamamen kaybı çoklu karboksilaz eksikliğine yol açtığı zaman.
• Gebelik, emzirme dönemi,
• Bazı karaciğer patolojileri,
• Ağır antibiyotik kullanımları,
• Uzun süre antikonvülsan tedavi sonucu,
• Çok miktarda alkol kullanımı

Medobiotin® Tablet organizmada önemli bir takım fonksiyonların görülebilmesinde aracılık eden bir H vitaminidir. Metabolizmada görevli çok sayıdaki enzimin Kofaktörünü oluşturur. İç salgı sistemini ve gonodol fonksiyonları düzenler.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ:

Farmakodinamik :
Biotin kompleks B vitamininin suda çözünen bir vitamin kompenentidir. Biotin vücut karboksilasyon reaksiyonlarında koenzim olarak rol oynayan esansiyel bir vitamindir. Kas, saç, tırnak ve cildin sağlıklı olmasını sağlayan önemli bir faktördür.

Biotin epidermal hücrelerin farklılaşmasını uyarır ve keratinizasyonunda rol oynar. Ayrıca keratin yapısını güçlendirerek keratin matriks proteinlerinin miktarını arttırır.

Farmakokinetik :
Biotin sodyum taşıyıcıların transportu ile ince barsaktan yüksek oranda absorbe olur. Biotinin % 80'i serbest kalır ve kalan % 20'si plazma proteinlerine bağlanır. Biotinin hücreye girişi difüzyon ve sodyuma bağlı transport aracılığıyla gerçekleşir. Biotinin % 43'ü değişmeden idrarla atılır. Kalanı degradasyon ürünü olarak bisnorbiotin (%30), biotin sülfoksit (%11) ve küçük miktarlarda biotin sülfon, bisnoriotin, metilketon ve tetranorbiotin sülfoksit olarak atılır.

ENDİKASYONLARI:
Beslenme tedbirleriyle önlenemeyen ve muhtelif nedenlerden kaynaklanan klinik biotin eksikliğinin tedavisinde ve profilaksisinde kullanılır. Biotin eksikliği cildi, tırnakları ve saçları olumsuz olarak etkiler. Yumuşak, cansız, kırılgan tırnakların birincil basamak tedavisinde önerilir.
Tedavi güçlü, sağlıklı tırnaklar elde edilene kadar devam ettirilmelidir. Klinik olarak 3 - 6 ay içinde cevap alınmaktadır.

KONTRENDİKASYONLARI:
İçindeki maddelerden herhangi birine alerjisi veya aşırı duyarlılığı olan kişilerde kullanılmamalıdır.

UYARILAR / ÖNLEMLER:
Gebelik ve laktasyonda kullanımı:
Gebelik kategorisi C
Biotin’in şimdiye kadar gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanımına dair olumsuz bir bilgi bulunmamaktadır. Hamile ve emziren anneler ürünü kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar.

Araç ve makina kullanımı üzerine etkileri: Herhangi bir etkisi yoktur.

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER:
Literatürde biotin takviyesi ile seyreden advers reaksiyonlar oldukça nadirdir ancak ürtiker ve gastrointestinal düzensizlikler kaydedilmiştir.

Oral biotin tedavisi alan bir hasta eğer advers/yan etki durumu ile karşılaşırsa derhal doktoruna
başvurmalıdır ve kullanımı kesmelidir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ VE DİĞER ETKİLEŞMELER:
Antikonvülsanlardan karbamazepin, fenitoin, fenobarbital ve primidon biotin metabolizmasını hızlandırarak biotin yararlanımını azaltır. Bu ilaçların kronik kullanımı biotinin plazma konsantrasyonunun azalmasına neden olur. Antibiyotik kullanımı kalın barsaklar içerisindeki bakteriler
tarafından sentezlenen biotinin azalmasına neden olur.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU:
5 mg'lik Medobiotin® tabletleri yemeklerden önce alınmalı ve suyla birlikte yutulmalıdır.
Doktor tarafından başka bir şekilde tavsiye edilmedikçe günlük 1/2 veya 1 tablet (2.5 - 5 mg biotine eş değer) alınması önerilmektedir.

Çoklu karboksilaz eksikliğinin tedavisi için günlük 1 veya 2 tablet alınız ( 5- 10 mg biotin'e eş değer).

Yorumlar

No customer comments for the moment.

Bir Yorum Yaz

Medobiotin 5mg 60 tablet

Medobiotin 5mg 60 tablet

Hindistanda üretilen Medobiotin ihraç edilen biotin çeşitleri arasında yer alıp, sahte ve benzerleri bulunmaktadır.

Bir Yorum Yaz